201908.120

מהי הוצאת דיבה – דע את זכויותיך

פורסם על ידי בשעה מאמרים

לכל אדם ואזרח במדינת ישראל יש את הזכות לשמור על פרטיותו וכבודו. זכויות אלו מעוגנות בחוק יסוד האדם, כאשר השמירה על פרטיותו וכבודו של אדם מעוגנת בחוק איסור לשון הרע, נוסף על חוקים נוספים אחרים השומרים על כבודו. המוניטין של האדם הוא דבר פרטי ואישי בעל ערך רב, בין אם מדובר על אדם פרטי, אדם ציבורי ואף גוף או חברה עסקית. אנשים עמלים קשה וזמן רב כדי לבסס את מעמדם ושמם הטוב, ולכן קיים חוק המעגן את השמירה על מוניטין זה באמצעות תביעה של לשון הרע והוצאת דיבה.

מהי הוצאת דיבה

אז מהי דיבה? הוצאת דיבה היא אמירה מכפישה, נבזית ושקרית על אדם אחר שעלולה להשפיע לרעה על מעמדו וכבודו בעיני אנשים אחרים. קיימת הבחנה בין הוצאת לשון הרע להוצאת דיבה, כאשר לשון הרע מתייחסת לאמירה ופרסום של דברים מכפישים ושליליים שיכול להיות בהם אמת, לעומת הוצאת דיבה המתייחסת להפצת דברים מכפישים ושליליים שאין בהם כל אמת.

ניתן לראות בשנים האחרונות יותר ויותר עבירות של הוצאת דיבה ולשון הרע, זאת בגלל הקלות בה ניתן לפרסם דברים שליליים ושקריים על אנשים אחרים באמצעות רשת האינטרנט. לאמירות אלו עלולות להיות השלכות מהותיות קשות, שיכולות לפגוע בשמו הטוב של אדם אחר ולכן קיימת אפשרות של הגשת תביעה אזרחית, ואף פלילית במקרה של הוצאת דיבה ולשון הרע.

מהם התנאים לעבירת הוצאת דיבה

כאשר אדם תובע אדם אחר בגין הוצאת דיבה, על בית המשפט לבחון לעומק את הגורמים והתנאים לביצוע העבירה כדי לפסוק בהתאם. מכיוון שמצד אחד עומד עניין חוק חופש הביטוי, ומן הצד השני קיים חוק איסור לשון הרע – יש צורך לבחון מספר תנאים מהותיים בנוגע לעבירת הוצאת דיבה כלפי אדם אחר:

  • פרסום – כפי שנאמר, עניין הפרסום של מידע שלילי ומכפיש הינו נרחב ונפוץ במיוחד בעידן האינטרנט הנוכחי. לכן, יש צורך לעשות הבחנה בין סוג הפרסום השלילי שהופץ. מכיוון שהפצת מידע מכפיש באינטרנט ורשתות חברתיות הינו בעל פוטנציאל חשיפה רחב במיוחד, מתייחסים לסוג פרסום זה בחומרה גבוהה יותר בהשוואה לפרסום דרך כתבה בעיתון, מגזין, פליירים ועוד.
  • נזק – יש צורך לבחון גם את היקף הנזק שנגרם כתוצאה מאותו פרסום מכפיש ושלילי. ככל שהנזק יהיה נרחב וגדול יותר, כך הפיצוי כלפי התובע בגין הוצאת דיבה יהיה גבוה יותר.
  • כוונה – נבחנת בנוסף גם הכוונה שעומדת מאחורי הפרסום המכפיש. ישנם מקרים בהם הנתבע שפרסם את דברי הדיבה או לשון הרע לא התכוון להזיק בסופו של דבר, אלא רק התכוון להביע עמדה אישית.

מהו הפיצוי בגין עבירת הוצאת דיבה

לאחר שבית המשפט בוחן את כל התנאים הנדרשים להגשת תביעת דיבה, הוא קובע את גובה הפיצוי הנדרש בגין העבירה של הוצאת דיבה ולשון הרע. מכיוון שהוצאת דיבה פוגעת בסופו של דבר בכבודו ושמו הטוב של האדם האחר, קיימת חשיבות גבוהה לסוג ואופי הפיצוי שנקבע על ידי בית המשפט.

התובע בגין עבירת הוצאת דיבה עשוי לקבל פיצוי כספי בגובה של 50 אלף ₪ לכל פרסום מכפיש (נכון לשנת 1998; כיום יותר מ-70,000), ובמקרים בהם הוצאת הדיבה הייתה כרוכה בהוכחה ממשית של כוונת פגיעה במזיד בשמו וכבודו של האדם – הפיצוי יכול להגיע לסכום כולל של 100 אלף ₪ (נכון לשנת 1998; כיום יותר מ-140,000).

חשיבות הייצוג המשפטי בתביעות דיבה ולשון הרע

עבירת הוצאת דיבה היא עבירה הפוגעת במוניטין ובכבודו של אדם אחר, ולכן בית המשפט נוהג בתביעות לו על פי תנאים ושיקולים שונים בהתאם לאופי וסוג של כל תביעה. כדי לקבל את הפיצוי הראוי והנדרש במקרה של הוצאת דיבה שהוצאה נגדכם, מומלץ להסתייע בליווי משפטי של עורך דין הוצאת דיבה ולשון הרע מומחה ומקצועי.