201912.020

תביעת דיבה ללא הוכחת נזק – מה המשמעות של תביעה שכזו

פורסם על ידי בשעה מאמרים

הרשתות החברתיות השתלטו על חיינו. יותר ויותר אנשים מעדיפים לחשוף את מחשבותיהם באמצעות המדיה מכיוון שמדובר על פעולה קלה ופשוטה, ובעיקר נגישה מכל מקום ובכל זמן. משום כך, ישנם אינספור מקרים של אמירות פוגעניות המפורסמות ברחבי הרשת – אמירות שעלולות לפגוע בשמם הטוב של מושאי הפרסום ולגרום להם לנזק תדמיתי.

במיוחד במקרים חריפים בהם נתקלתם באמירות פוגעניות שפורסמו נגדכם או שמדובר במי שמבקש לחסל אתכם חשבון באמצעות פרסום לשון הרע עליכם, דעו כי אין להקל ראש בנושא ומומלץ לפנות אל ערכאות משפטיות כדי למצות את הדין עם המפרסמים הפוגעניים. הליך שכזה נקרא תביעת דיבה או לשון הרע.

מהן תביעות דיבה ולשון הרע

דיבה ולשון הרע הם מונחים הטבועים בהלכה היהודית, כאשר האבחנה שנעשית בין כל מושג הינה מהותית על אף שבחוק הישראלי מדובר על אותה המנוח. ביהדות הוצאת דיבה היא אמירת דבר שקר על אדם אחר, כאשר אמירה כזו עלולה לפגוע בו. לעומת זאת, לשון הרע מתייחסת אל אמירת דבר אמת על אדם אחר אך עדיין מדובר באמירה שעלולה לפגוע בו.

חוק איסור לשון הרע של ימינו עוסק בפרסום שלילי ופוגעני על אדם אחר שעלול, להזיק לו מבחינה תדמיתית בעיני הסביבה. לדוגמה, במקרה של הפצת פוסט משפיל על ילד בכיתה שהוא מרטיב במיטתו בלילה, עלולה לגרור אחריה תגובות משפילות ומבזות כלפי אותו ילד עד כדי חרם ויחס אלים מצד בני כיתתו. למרות שאותו ילד אכן סובל מהרטבות לילה, מדובר על פרסום שיש בו מן האמת אך אותה אמת היא פרטית לו ולמשפחתו ולכן אותו פרסום פוגע בפרטיותו וכמובן בשמו הטוב.

מהם היסודות לביסוס תביעת לשון הרע

כדי להגיש תביעת לשון הרע כלפי המפרסם הפוגעני, יש לבחון בין היתר:

  1. סוג הפרסום – כדי לקבוע האם הפרסום השלילי מהווה לשון הרע, יש צורך לבחון לעומק את סוג האמירה ובקונטקסט של הדברים שבו נאמרה. אם מדובר על פרסום אמירה שמטרתה להזיק לשמו הטוב של האדם, הרי שעברנו את המכשול הראשון.
  2. האם מדובר ב”פרסום” על פי חוק- כפי שהחוק והפסיקה קובעים.
  3. זהות המפרסם – יש לבחון האם מדובר במפרסם אנונימי או במפרסם “פומבי”.
  4. בחינת הנזק – יש לבחון מהו הנזק שנגרם לאדם שעליו פורסמה האמירה הפוגענית. בנוסף, על פי חוק איסור לשון הרע, קיימת גם אפשרות לקבל פיצויים בתביעת לשון הרע ללא הוכחה של הנזק שנגרם.
  5. שאלת ההגנות –בחוק איסור לשון הרע קבועות הגנות מפני תביעת לשון הרע או תביעת דיבה. כך, למשל, במקרים שבהם מדובר על אמירה שפורסמה בתום לב, ובתנאים נוספים הקבועים בחוק, תהיה הגנה למפרסם לשון הרע.

תביעת דיבה ללא הוכחת נזק

על פי איסור חוק לשון הרע, ובשונה משאר תביעות נזיקין אחרות, ניתן להגיש תביעת דיבה נגד אדם אחר ללא צורך בהוכחת הנזק שנגרם לו. הוא זכאי לקבל את הפיצויים שנקבעו לו על ידי הצגת הפרסום או האמירה המכפישה שנאמרה בגינו, ללא צורך בהצגת הוכחה כי נגרם לו נזק.

הגשת תביעה בליווי משפטי

תביעות דיבה ותביעות לשון הרע הן לרוב מורכבות (הן בהיבט הפרוצדורלי והן בהיבט העובדתי) ודורשות הבנה מעמיקה ביישום החוק לצורך ניהול התיק באופן המיטבי. לכן מומלץ להיעזר בליווי משפטי על ידי עו”ד לשון הרע מומחה בתחום.