נחשף החוזה הדרקוני של משתתפי "האח הגדול"

דף הבית » מן העיתונות » נחשף החוזה הדרקוני של משתתפי "האח הגדול"

במסגרת התביעה של אריאנה מלמד נגד ישראל גודוביץ', שקרא לה "מטורפת" ו"נכה רעה" בשידור חי, צירף גודוביץ' לכתב ההגנה את החוזה שעליו חתמו, שלפיו המשתתף "מוותר באופן מוחלט וסופי על כל טענה, דרישה או תובענה" ■ החוזה פוטר את ההפקה מכל אחריות לנזק או פגיעה

משתתפי תוכנית הריאליטי "האח הגדול" חותמים מול הפקת התוכנית על חוזה הכולל ויתור מוחלט על זכויותיהם, לרבות אישור לפגיעה בפרטיות והיתר לפגיעה בשמם הטוב — כך נחשף במסגרת תביעה שהגישה העיתונאית אריאנה מלמד במאי 2015, נגד האדריכל ולשעבר מהנדס העיר תל אביב, ישראל גודוביץ', לאחר ששניהם השתתפו בעונת 
ה–VIP של התוכנית.

החוזים בין משתתפי התוכנית לבין חברת ההפקות אנדמול, המפיקה את "האח הגדול", נחשפו לאחר שמלמד הגישה באמצעות עו"ד שלומי וינברג, תביעה על סך 60 אלף שקל נגד גודוביץ' בטענה להכפשות ופרסום לשון הרע. זאת לאחר שאמר לה בשידור חי "את ממש מטורפת", והתייחס אליה במלים "היא בכלל לא נכה, ואם כן — היא נכה רעה".

בכתב ההגנה של גודוביץ' נטען כי מדובר ב"תביעה מופרכת" שהוגשה כחלק מ"רדיפת הפרסום" של התובעת. כמו כן טוען גודוביץ' כי מלמד חתמה על כתב ויתור בטרם החלו צילומי התוכנית.

כדי להדגיש את טענתו צירף גודוביץ' לכתב ההגנה את החוזה שחתמו המשתתפים בתוכנית מול חברת אנדמול, שבו נכתב: "אני (המשתתף, נ"ט) מוותר בזאת באופן מוחלט וסופי על כל טענה, דרישה או תובענה נגד מערכת התוכנית או הגוף המשדר; פגיעה בפרטיותי או הפרת איסור לשון הרע ביחס אלי, במישרין או בעקיפין, בין היתר, לפי חולק לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות".

סעיף זה מספיק, לטענת גודוביץ', בכדי לדחות את תביעתה של מלמד על הסף.

150 אלף שקל על 
כל הפרה של החוזה

הטענה של גודוביץ' מעלה את השאלה אם יכול להיות תוקף לחוזה שיש בו וויתור על טענות בגין פגיעה או הפצת לשון הרע במסגרת תוכנית ריאליטי. בכתב תשובה שהגיש עו"ד וינברג בשמה של מלמד, נטען כי "החוזה שצורף (ולמצער, ההתניות העוסקות בוויתור של התובעת לתבוע מכוח זכותה שבדין) הוא חוזה אחיד, שבו התניות מקפחות, ועל כן בטל בהתאם לחוק החוזים האחידים".

לפי עו"ד וינברג, "שיח עוקצני אינו מתיר לפרוץ את הגבולות ולאפשר פרסומי לשון הרע משפילים ומבזים…פרשנות קיצונית זו תוביל לתוצאה שבכסות של תוכנית ריאליטי ניתן יהיה לבצע עבירות פליליות ולעוול עוולות אזרחיות שונות — כאשר המעוולים פטורים מכל חבות".

החוזה שצירף גודוביץ' לכתב ההגנה שלו חושף תמונה מטרידה: כל משתתף בתוכנית נדרש לחתום על הצהרה שלפיה הוא "מבין שהסדרה עשויה לכלול פעילות גופנית מאומצת (…) וכרוכה בסיכונים משמעותיים לבריאות הנפש, יציבות הנפש, לחץ הדם וסיכונים בריאותיים מגוונים אחרים, לרבות שברים או נקעים".

בנוסף, כל משתתף מחויב לוותר על כל תביעה בגין מניפולציות עריכה של החומר המשודר ולאשר כי הוא "פוטר את המפיקה או את הגוף המשדר או מי מטעמם מכל אחריות הנוגעת לנזק, אובדן רווח, פגם, קלקול, פגיעה בשם הטוב או במוניטין וכיו"ב, שנגרמה לי במישרין או בעקיפין עקב או תוך כדי ההשתתפות בתוכנית.

"אני מאשר צילומי ושימוש בקטעים בהשתתפותי בכל מדיה.(…) אין ולא תהיה לי כל טענה בדבר שידור, קטיעה, השמטה או עריכה של קטעים מתוך התוכנית בהשתתפותי. ידוע לי כי העריכה עשויה להציג דמות שונה מהאופן שבו אני תופס את עצמי, ולא יהיו לי כל טענות בגין אופן הצגתי".

המשתתף מוותר גם על כל תביעה נגד הפקת התוכנית בגין פגיעה כלשהי שתיגרם לו. "ידוע לו שעלולים להיות גורמי דחק (סטרס, נ"ט) משמעותיים. הם עלולים להוות רקע להתפתחות משברים נפשיים משמעותיים, ואף פיזיים".

כחלק מהחוזה, המשתתף מתחייב "שלא להתבטא בכל דרך שהיא נגד התוכנית, מערכת התוכנית, המפיקה, משתתף או משתתפים אחרים, או נגד קשת או מי במקומם או מטעמם". בחוזה נכתב כי כל הפרה שלו תחייב את המשתתף לשלם לחברה 150 אלף שקל.

מהפקת התוכנית נמסר: "מטרת החוזה היא לייצר שקיפות מלאה ולאפשר למתמודדים להיות מודעים וערוכים לכל תרחיש טרם כניסתם לבית. המתמודדים מקבלים את החוזה מראש כדי שיוכלו להחליט על דעת עצמם אם לקחת חלק בתוכנית. באשר לסעיפים המתייחסים לבריאות, הנ"ל כפופים להנחיות הרשות השנייה ומשרד הבריאות".

שיתוף:

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן