מחיר השיימינג – הצד הפחות יפה של הרשתות החברתיות

דף הבית » מאמרים » מחיר השיימינג – הצד הפחות יפה של הרשתות החברתיות
a
מחיר השיימינג - הצד הפחות יפה של הרשתות החברתיות

ודאי נתקלתם מעת לעת בפוסטים ביקורתיים בפייסבוק כלפי עסקים שונים.

לא פעם "האצבע של הגולשים" קלה על המקלדת, אך מה באשר לבעלי עסקים קטנים, אשר שיימינג בפייסבוק או ברשת חברתית אחרת כמו ווטסאפ, גוגל פלוס או טוויטר או אינסטגרם, עלולה לגרום להם, לא פעם, התרסקות כלכלית, ללא טיפול משפטי נכון?

עפ"י הערכות, תופעת השיימינג בישראל היא מהגבוהות בעולם – מיליוני פוסטים בשנה ברשתות החברתיות, המוגדרים כשיימינג, חלק ניכר מהם – נגד עסקים קטנים.

עורך דין לשון הרע שלומי וינברג: "השיימינג בפייסבוק ובווטסאפ הפך להיות מכת מדינה. כמעט שאין יום שבו לא נפגעים בעלי עסקים או אנשי עסקים מהתופעה".

בעלי עסקים לא מעטים מדווחים כי פרסומים כאלו ואחרים גרמו להם למכור את העסק ולהישאר עם חובות. "לשיימינג בפייסבוק יש השלכות", חוסר האונים המוחלט עימו מתמודדים בעלי העסקים אל מול משפט השדה של שיימינג בפייסבוק.

אולם לא הכל אבוד. ישנם בעלי עסקים שהחליטו להגן עם שמם הטוב – הגישו תביעת דיבה, וזכו באלפי, עשרות אלפי ואף מאות אלפי שקלים. עם אצבע קלה על המקלדת, יש מי שמשקיעים ממרצם ומזמנם כדי להרוס אנשים אחרים שעובדים למחייתם. במקרים רבים, מדובר בטענות שקר. ומעבר לפגיעה הכלכלית, הדברים יכולים לפגוע גם ברמה האישית.

עורך דין לשון הרע שלומי וינברג: "ניכרת מגמה ברורה של העלאת הפיצויים. בבתי המשפט יש הפנמה והכרה שהיכולת לשרשר פוסטים ולפרסם דברים באמצעות רשתות חברתיות, היא יכולת שיש לה משמעות. היום אנחנו רואים מגמה הולכת וגדלה, כבר של מאות אלפי שקלים במקרים מסויימים, כאשר מוכח הזדון".

הבט מדאיג נוסף הוא "הנשק" אשר ניתן בידי כל אוחז מקלדת או סמרטפון. לעיתים, גולשים המעוניינים לקבל הנחות בבתי עסק – מאיימים כי יפיצו שמועות בפייסבוק במידה ולא יקבלו הנחה, ברוב המקרים האלו כאמור, מדובר בפוסטים בדויים\שקריים. מעבר לכך שמדובר בלשון הרע, מדובר גם במקרים מסויימים בסחיטה באיומים, שהיא עבירה פלילית לכל דבר ועניין.

אבל, כאמור, יש מה לעשות!

ניתן להגיש תביעת דיבה ולזכות בפיצוי משמעותי, וניתן, במקרים מסויימים לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת סעד מהיר להסרת הפרסום המכפיש ולדרישה להתנצלות.

לכתבה נרחבת אליה התראיין עו"ד לשון הרע שלומי וינברג, בנושא שיימינג לעסקים שפורסמה ב "חדשות 2" – לחצו כאן.

שיתוף:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן