מחפש עורך דין לתביעה ייצוגית? הנה כל מה שחשוב לדעת

דף הבית » מאמרים » מחפש עורך דין לתביעה ייצוגית? הנה כל מה שחשוב לדעת
כל מה שחשוב לדעת בחיפוש עורך דין לתביעה ייצוגית

כפטריות אחרי הגשם, בשנים האחרונות צצים בישראל אלפי עורכי דין שטוענים שהם עורכי דין לתביעות ייצוגיות. 

אולי אלה הדיווחים בתקשורת על שכר טרחה של מיליוני שקלים שנפסק בחלק מההליכים לעורכי דין תביעות ייצוגיות, ואולי בכלל סיבה אחרת – אבל דבר אחד בטוח: זה קריטי שעורך דין המגיש תביעה ייצוגית יכיר היטב את החוק, הפסיקה והפן הפרקטי הכרוך בתביעות ייצוגיות בכלל, ובקשות לאישור תביעות ייצוגיות בפרט. 

כפי שאסביר במאמרי זה, עורך דין לתביעה ייצוגית מנוסה ובקיא יכול להיות ההבדל בין תביעה ייצוגית שמתקבלת לבין כזאת שנדחית.

המומחיות הנדרשת מעורך דין לתביעות ייצוגיות

הליך התובענה הייצוגית הינו הליך ייחודי בנוף המשפט הישראלי. בין היתר, הליך ייצוגי מתנהל בשני שלבים, כשבנוסף לתביעה הייצוגית צריך התובע הייצוגי גם להגיש בקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית. וכך, למשל, מגדיר חוק תובענות ייצוגיות רשימה סגורה של מקרים שרק בהתקיימם ניתן להגיש תביעה ייצוגית.

די בשתי דוגמאות אלה כדי להבין שמי שסבור כי בידיו טענה המתאימה להתברר כתביעה ייצוגית, חייב להצטייד אך ורק בעורך דין שמומחה בהגשת תביעות ייצוגיות.

אך האמת היא, שבכל הנוגע לעורך דין תביעות ייצוגיות – לא מדובר בהמלצה בלבד, כפי שאסביר בחלק הבא של המאמר. 

בית המשפט יכול להחליף את התובע הייצוגי ואת עורך הדין בתביעה הייצוגית 

חוק תובענות ייצוגיות מחייב את בית-המשפט לשקול, בטרם הוא מחליט האם לאשר או לדחות בקשה לאישור ניהול תובענה ייצוגית, האם התובע הייצוגי ועורך הדין לתביעה הייצוגית אכן מתאימים לניהול ההליך. 

ובאמת, בניגוד לתביעה אזרחית רגילה אז בית המשפט ממש לא נוהג להתערב בזהות עורך הדין המנהל את ההליך, לא אחת קרה שבית המשפט החליט לאשר את התביעה הייצוגית אך התנה זאת בהחלפה של המגיש הבקשה לאישור תביעה ייצוגית המקורי ועורך הדין של התביעה הייצוגית, או בצירוף עורך דין לתביעות ייצוגיות נוסף.

עורך דין לתביעה ייצוגית

עורך דין תביעה ייצוגית מנוסה יכול להיות ההבדל בין הפסד לניצחון

מאז חוקק חוק תובענות ייצוגיות ב-2006, הולך וגדל מספר הבקשות לאישור תביעות ייצוגיות שמוגש מידי שנה.

למעשה, כמעט ולא ניתן למצוא כיום סוגיה צרכנית שעלתה לכותרות, אשר בגינה לא הוגשו לפחות שתי בקשות לאישור תובענה כייצוגית, אם לא יותר מכך.

במציאות כזאת, חובה לבחור בעורך דין לתביעות ייצוגיות בעל ניסיון ורקורד מוכח.

בעוד שבעבר היה נהוג לחשוב כי במקרה שמוגשות שתי בקשות או יותר לאישור תובענה ייצוגית, הראשונה גוברת, הרי שמבול התובענות הייצוגיות הביא לכך שפעמים רבות בית המשפט מעדיף בקשות לאישור תובענות שנחשבות לאיכותיות ו"רציניות" יותר.

עורך הדין בתביעה הייצוגית שלא מנוסה מספיק בהכנת תביעות ייצוגיות, עלול להפסיד את ניהול התיק, וכך גם מי שהוא מייצג.

רק עורך לדין לתביעות ייצוגיות שמכיר את הרוח הנושבת כיום בבתי-המשפט, וכבר התנסה מספר פעמים בעבר בהגשת תובענות ייצוגיות, יכול להגדיל במידה ניכרת את סיכוייה של בקשה לאישור תובענה ייצוגית להתקבל.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא הכללת חוות דעת מומחה בתביעות ייצוגיות, שמגדילה במידה ניכרת את סיכויי המבקש להישאר כזה גם אם הוגשו תובענות ייצוגיות נוספות באותו עניין בדיוק.

עורך דין שמגיש תביעה ייצוגית ולא מודע לכלל אצבע זה, עלול להוביל את לקוחו להפסד. 

מחפש עורך דין לתביעה ייצוגית? מעוניין בעורך דין תביעות ייצוגיות עם רקורד מוכח? נשמח לעמוד לשירותך במשרד עו"ד שלומי וינברג.

 

שיתוף:

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן