עורך דין לשון הרע במרכז

דף הבית » מאמרים » עורך דין לשון הרע במרכז
עורך דין לשון הרע במרכז

בעידן שבו כיכר העיר הפכה לווירטואלית, ובמציאות שבה יכול כל אדם באמצעות לחיצת כפתור בלבד להפיץ למספר כמעט בלתי מוגבל של אנשים את רעיונותיו, דעותיו והשקפותיו, מקבל חוק איסור לשון הרע משנה תוקף.

בתור מי שצבר ניסיון משמעותי כעורך דין לשון הרע שמייצג תובעים ונתבעים בתביעות דיבה ולשון הרע בכל רחבי הארץ ובאזור תל אביב והמרכז בפרט, כתב מספר ספרים בנושא המצוטטים בפסקי דין רבים, ושעל שמו רשומים מספר 'תקדימים' והחלטות פורצות דרך – אסביר במאמרי זה מדוע חשוב לבחור בעו"ד לשון הרע בעל ניסיון ומומחיות רבה.

מתי צריך להיעזר בשירותיו של עורך דין לשון הרע

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 קובע כי פרסום לשון הרע היא עוולה אזרחית בגינה ניתן לתבוע פיצויים נזיקיים, אפילו ללא הוכחת נזק.

לשון הרע, מגדיר החוק, היא דבר שפרסומו עלול:

  • להשפיל אדם או תאגיד, או להפוך אותם למטרה לשנאה, בוז או לעג;
  • לבזות אדם או תאגיד בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים להם;
  • לפגוע במשרתו, מקצועו או משלח ידו של אדם או פרנסתו של תאגיד;
  • לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלות פיזית, נפשית או שכלית.


בכל פרסום של אחד מהמקרים האמורים, עשויה לקום עילה לתביעת לשון הרע שתזכה את הנפגע בפיצויים שיכולים להגיע גם למאות אלפי שקלים, כאשר אדם המפרסם לשון הרע בכוונה לפגוע אף יכול להיות מואשם בעבירה פלילית שעונשה עד שנת מאסר אחת.

אם נפגעת על-ידי לשון הרע, או אם אדם טוען שהוצאת את דיבתו ודיברת עליו לשון הרע, עליך לפנות לעורך דין לשון הרע שיבטיח כי כל זכויותיך ישמרו.

ההסדרים הייחודיים שרק עורך דין לשון הרע בעל ניסיון מומחיות מכיר היטב

רבות מתביעות הדיבה שמוגשות מכוח חוק איסור לשון הרע אינן מגיעות לשלב הוכחת הנזק, לאור ההסדר הייחודי הקבוע בחוק המאפשר קבלת פיצוי גם בלי הוכחת נזק בסכום של עד 50,000 ש"ח לפגיעה.

בנסיבות אלה, יש החושבים כי מדובר בתביעות "קלות" להוכחה, אבל האמת היא שלא כך הדבר.

כך, למשל, קיימים חריגים בחוק איסור לשון הרע שעורך דין לשון הרע המייצג תובע חייב להכיר כדי לדעת איך להתגונן מפני תביעה על פרסום לשון הרע, מוצקה ככל שתראה; וכמובן שהסדרים אלה קריטיים גם לנתבע ויכולים לעשות את כל ההבדל בשאלה האם ייאלץ פיצויים כספיים בעקבות הפרסום.

בהקשר זה ניתן למנות, בין היתר, את ההוראה לפיה לא ניתן להגיש תביעה בגין לשון הרע על ציבור אלא בהסכמת היועמ"ש; את האחריות שקובע החוק גם לאמצעי התקשורת בו פורסם לשון הרע; וכמובן את רשימת הפרסומים המותרים; וההגנות שמעניק החוק גם למי שפרסם לשון הרע, כמו הגנת אמת הפרסום והגנת תום הלב.

רק עורך דין שתחום התמחותו הוא לשון הרע, ושצבר ניסיון ומכיר מלפני ומלפנים את פסיקות בתי-המשפט בתחום, יכול להבטיח לתובע או נתבע ייצוג משפטי הולם. 

רק עורך דין לשון הרע מומחה יודע איך להתמודד עם פרסומים באינטרנט   

מרבית תביעות לשון הרע המוגשות כיום עוסקות בפרסומים שנעשו ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט (קראו על לשון הרע ושיימינג באינטרנט).

בעוד המחוקק עדיין לא הסדיר את כל הסוגיות הנוגעות לכך, כמו למשל האחריות של הפלטפורמות על גבן נעשים הפרסומים, משלימים בתי-המשפט בעצמם את החוסרים בתחום.

גם מטעם זה, חשוב להבין שהתנהלות בתביעות לשון הרע אינה עניין של מה בכך, וכי ההלכות בעניין "עדיין כותבות את עצמן".

בנסיבות כאלה, פסקי דין 'תקדימיים' ופורצי דרך הם עניין שבשגרה. גם בשל כך, מומלץ להיות מיוצג בתביעת דיבה על-ידי עורך דין לשון הרע  בעל ניסיון ו"קבלות", ועדיף גם כזה שכבר רשומים על שמו מספר תקדימים רלוונטיים בתחום.

אם אתם ממרכז הארץ, כדאי לכם לפנות לעורך דין לשון הרע במרכז על מנת שיהיה לכם נוח להגיע לכל פגישה שתצטרכו.

שיתוף:

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן