הוכחת נזק בלשון הרע

דף הבית » מאמרים » הוכחת נזק בלשון הרע
הוכחת נזק בלשון הרע

אחד מהיתרונות הבולטים שמעניק לנו חוק איסור לשון הרע, טמון באפשרות להוכיח תביעות אזרחיות לפיצויים נזיקיים בגין פרסום לשון הרע מבלי להידרש להוכחת הנזק, ובכל זאת קיימים מקרים בהם עדיף לתובע דווקא לבחור במסלול הכולל הוכחת נזק.

במאמרי זה אסקור את סוגיית הוכחת נזק בתביעות לשון הרע, אסביר מתי נכון לבחור בנתיב של הוכחת נזק בלשון הרע, ואדגים מספר דרכים יעילות להקשות על תובע להוכיח את נזקו ובכך להקטין באופן משמעותי את סכום הפיצויים.

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק

חוק איסור לשון הרע, התשכ"א -1965, מאפשר הגשת תביעה נזיקית בגין העוולה האזרחית של לשון הרע, ואף קובע פיצוי של עד 50,000 ש"ח לכל פרסום (כיום – יותר מ-70,000, בהצמדה מחודש ספטמבר 1998) – ללא הוכחת נזק.

מדובר בהסדר ייחודי בעלם דיני הנזיקין, המאפשר לתובע להתגבר על אחד מהשלבים המסובכים והיקרים יותר של ההליך הנזיקי.

כך, למשל, הוכחת נזק דורשת חוות דעת של מומחים שיוכיחו קיומו של נזק ממשי שנגרם לנפגע בעקבות פרסום הדברים; הבאת עדים; ועוד.

מכיוון שפעמים רבות הוכחת נזק בלשון הרע יכולה להיות קשה עד בלתי אפשרית, העניק המחוקק את האפשרות לקבל פיצוי גם מבלי להידרש לסוגיית הוכחת הנזק.

בהתאם לכך, מתייחסים בתי-המשפט אל פגיעה בשם הטוב כאל נזק לכל דבר ועניין.

מתי נכון להעדיף הוכחת נזק בלשון הרע

מטבעם של דברים, רובן של התביעות שמוגשות בעוולה של לשון הרע מוגשות במסלול ללא הוכחת נזק. ואולם, ישנם מקרים בהם דווקא משתלם יותר לתובע לנסות ולהוכיח את הנזק, שכן כך הוא צפוי להגדיל משמעותית את סכום הפיצוי שייפסק לו.

כך, למשל, נכון יותר להעדיף הוכחת נזק בלשון הרע כאשר כתוצאה מהפרסום שהוציא את דיבתו של התובע נפגעה פרנסתו, באופן שניתן להוכיח יחסית בקלות: תלושי משכורות, דוחות חשבונאיים של עסק, וכיו"ב.

מקרה נוסף בו ניתן לבחור במסלול של הוכחת נזק בלשון הרע הוא במקרים שבהם אין כל ספק כי נגרמו נזקים נפשיים מובהקים בעקבות הפרסום, וכאלה שמגובים כמובן במסמכים רפואיים. 

הוכחת נזק בלשון הרע

האם קיימת חובת הוכחה בתביעות מסוג לשון הרע?

הקשיים בבחירת מסלול הוכחת נזק בלשון הרע

קל להבין כי הוכחה של נזק במקרה של פגיעה בשם הטוב אינה קלה במיוחד. איך, למשל, מוכיחים שהפגיעה בשמו של אדם אכן הסבה לו נזק? ואיך מכמתים את אותו הנזק? מדובר במושגים ערטילאיים למדי שמלאכת ההוכחה שלהם אינה פשוטה כלל ועיקר.

מי שבכל זאת בוחר במסלול הוכחת נזק בלשון הרע, צריך להיות מוכן לכך שהליך הוכחת נזק עשוי להימשך זמן רב.

כמו כן, חשוב לזכור שנטל ההוכחה במקרה של הוכחת נזק בלשון הרע מוטל על כתפיו של התובע, ולכן לכאורה קל יותר לנתבע להתגונן בהליכים אלה. 

אחת הדרכים לעשות כן היא באמצעות העלאת סברות באשר לקשר הסיבתי בין הפרסום לבין הנזק.

למשל, האם הנפגע פוטר מהעבודה בגלל פרסום לשון הרע או שבכל מקרה מעסיקו לא היה מרוצה ממנו? פעמים רבות די בזריעת הספק וקיומו של הקשר הסיבתי, כדי להפחית באופן דרמטי את גובה הפיצוי.

>> קראו על לשון הרע בעבודה

הן עבור תובע המעוניין לבחור במסלול של הוכחת נזק בלשון הרע, והן עבור נתבע המתמודד עם תביעת עתק על סכומים גבוהים מאוד בשל בחירת תובע להגיש תביע לשון הרע ולהוכיח את הנזק שנגרם לו – ההתייעצות עם עורך דין לשון הרע בעל ניסיון ומומחיות היא קריטית, ויכולה לעשות את כל ההבדל בין הצלחה לכישלון.

משרד עורכי הדין שלומי וינברג ילווה אתכם בכל שאלה או בקשה!

שיתוף:

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן