כיצד מתנהל הליך של תביעות דיבה ותביעות לשון הרע?

חופש הביטוי אומנם מקנה לכל אדם את הזכות לומר את הדברים שברצונו לומר, אך מכיוון שאמירת דברים מסוימים יכולה לגרום לפגיעה באדם אחר, חוקק חוק איסור לשון הרע, חוק זה אוסר על פגיעה בכבודו ובשמו של אדם. חוק איסור לשון הרע כפוף לסייגים, וישנו למשל הבדל משמעותי בין אדם שפרסם דבר מה שמטרה לפגוע ובין אדם שפרסם דבר מה בתום לב. 

במה תלויה ההצלחה של תביעות דיבה ותביעות לשון הרע?

ישנם מספר גורמים שמשפיעים על הצלחתה של תביעת דיבה ותביעת לשון הרע. הגורם הראשון הוא הקיטלוג של האמירה והאופן שבו היא נתפשה על ידי הציבור, האמירה יכולה להיות למשל דעה של אדם או עובדה חד משמעית. 

גורם נוסף הוא הנזק שנגרם לאדם שעליו נאמרו המילים הפוגעניות – האם נגרם נזק ואם כן – עד כמה הוא חמור. כמו כן, משפיעות הסיבות שהובילו לפרסום הדברים שנאמרו והאופן שבו התנהג האדם שאמר את האמירה לאחר שמילותיו התפרסמו. 

ניתן להבין שתחום תביעות דיבה ותביעות לשון הרע הינו מורכב ביותר, לכן, במידה שמעוניינים לקבל ייצוג יש לפנות אל עורך דין שמתמחה בתחום.

מתכונן לפגישת ייעוץ? כיצד מתנהל ההליך?

במידה שהחלטת לפנות לייעוץ, תתקיים פגישת ייעוץ מקדימה עם עורך הדין הנבחר. במהלך פגישת הייעוץ תפגוש את עורך הדין שאמור לייצג אותך בנושא של תביעת דיבה או תביעת לשון הרע. עורך הדין אמור להוכיח בקיאות הן בדין המהותי והן בדין הפרוצדורלי בתחום לשון הרע, שכן ללשון הרע מאפיינים ייחודיים בשני ההיבטים הללו, השונים משאר ענפי המשפט האזרחי והמחייבים ידע נרחב.

לפגישת הייעוץ יש מספר תפקידים: ראשית, הפגישה נועדה לאפשר לך להתרשם מעורך הדין ולבחון האם הוא מתאים לך – לא רק בהיבט המקצועי, אלא רק בהיבט האישי. עורך דין טוב הוא עורך דין מקצועי, ישר ובעל מוניטין. בנוסף לכך, חשוב שתרגיש שאתה יכול לסמוך עליו ושתהיה לך כימייה איתו. 

תפקיד נוסף של הפגישה הוא בחינת ה”קייס” המשפטי. במסגרת הבחינה בודק עורך הדין את הנתונים הקיימים ומוודא שהתיק אכן מתאים למשרדו.

במידה שנוצרת התאמה הדדית בינך ובין עורך הדין, ניתן לחתום על הסכם שכ”ט וייפוי כוח ולהתקדם לעבר השלבים הבאים.

שלבי התביעה

איסוף החומרים

ברוב התיקים יש צורך באיסוף חומרים שכוללים בין היתר: ראיות ומסמכים. עורך דין מיומן ידריך את הלקוח ויסביר לו אילו חומרים יש לצרף לתביעה לצורך ביסוס עילת התביעה או ההגנה.

גיבוש כתב התביעה או ההגנה

לאחר שלב איסוף החומרים ושמיעת הגרסה של הלקוח (בע”פ או בכתב), יוכן כתב התביעה. לאחר מתן הערות מהלקוח, יוגש כתב התביעה לבית המשפט.

ייצוג בבית המשפט

ההליך המשפטי עשוי להיות ארוך או קצר. אורכו של ההליך תלוי בסוג התיק שיכול להיות: תביעה בסדר דין רגיל, תביעה “רגילה” ותביעה שכנגד וכן בשלבים המשפטיים הנוספים הכלולים בו – הליכים מקדמיים, גישור, קדם משפט, תצהירים, הוכחות וסיכומים. לכל שלב יש מאפיינים ייחודיים משלו.

פסק הדין

כאשר מדובר על תביעת דיבה או תביעת לשון הרע, קיים מגוון רחב של סעדים אותם ניתן לקבל.

הסעד הראשון הוא סעד הפיצויים, כאשר הסעדים האפשריים הנוספים יכולים להיות בין היתר: הסרת הפרסום, תיקון, הכחשה, התנצלות ופרסום פסק הדין. 

במידה שתוצאת פסק הדין אינה משביעת רצון, יכול הלקוח להתייעץ עם עורך הדין לצורך בחינה נוספת. במידה שהוחלט שקיים סיכוי משפטי לשנות את פסק הדין, ניתן להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר.

במידה שאתם מעוניינים להגיש תביעת לשון הרע או תביעת דיבה, או במידה שהוגשה נגדכם תביעת דיבה או תביעת לשון הרע, אתם מוזמנים לפנות אל משרד עוה”ד שלומי וינברג. נפעל עבורכם!

לייעוץ עם עו”ד שלומי וינברג העוסק בתביעות דיבה חייגו עכשיו: 03-6002829