תביעת דיבה, תביעת לשון הרע

דף הבית » תביעת דיבה, תביעת לשון הרע

כיצד מתנהל הליך של תביעות דיבה ותביעות לשון הרע?

חופש הביטוי אומנם מקנה לכל אדם את הזכות לומר את הדברים שברצונו לומר, אך מכיוון שאמירת דברים מסוימים יכולה לגרום לפגיעה באדם אחר, חוקק חוק איסור לשון הרע, חוק איסור לשון הרע אוסר על פגיעה בכבודו ובשמו של אדם, חוק המתייחס לעולמות של הוצאת דיבה.

לחוק איסור לשון הרע ישנם תתי תחומים סעיפים ומכיוון שחוק איסור לשון הרע כפוף לסייגים, וישנו למשל הבדל משמעותי בין מי שפרסם פרסום מכפיש במטרה לפגוע לבין מי שפרסם דבר מה בתום לב, ריכזנו עבורכם את כל הפרטים הנוגעים לחוק איסור לשון הרע ואיך ניתן להגיש תביעה בסיוע עו"ד בתחום.

במה תלויה ההצלחה של תביעות דיבה ותביעות לשון הרע?

אחרי שבוססה עילת תביעת דיבה מוצקה, וניתן להתחיל הליך תביעת הוצאת דיבה, ישנם מספר גורמים שמשפיעים על הצלחתה של תביעת דיבה ותביעת לשון הרע.

הגורם הראשון הוא הקטלוג של האמירה והאופן שבו היא נתפשה על ידי הציבור, האמירה יכולה להיות למשל דעה של אדם או עובדה חד משמעית. 

גורם נוסף בלשון הרע הוא הנזק שנגרם לאדם שעליו נאמרו המילים הפוגעניות – האם נגרם נזק ואם כן – עד כמה הוא חמור והאם קיימת עילה להגשת תביעת דיבה. 

כמו כן, משפיעות הסיבות שהובילו לפרסום הדברים בעלי אופי של הוצאת דיבה שנאמרו והאופן שבו התנהג האדם שפרסם את הדברים לאחר שמילותיו התפרסמו. 

ניתן להבין שתחום תביעות דיבה ותביעות לשון הרע הינו מורכב ביותר, לכן, מומלץ לקבל ייצוג ע"י עורך דין המתמחה בתחום הוצאת דיבה.

תביעת דיבה ותביעת לשון הרע

הוצאת דיבה

מתכונן לפגישת ייעוץ משפטי לפני הגשת תביעת הוצאת דיבה? כיצד מתנהל ההליך?

במידה שהחלטת להגיש תביעת דיבה ובחרת לפנות לייעוץ בנושא הוצאת דיבה לפי חוק איסור לשון הרע, תתקיים פגישת ייעוץ מקדימה עם עורך הדין הנבחר.

במהלך פגישת הייעוץ תפגוש את עורך הדין שאמור לייצג אותך בנושא של תביעה על הוצאת דיבה או תביעת לשון הרע.

עורך דין להגשת תביעת דיבה ולשון הרע אמור להוכיח בקיאות הן בדין המהותי והן בדין הפרוצדורלי בתחום לשון הרע, שכן ללשון הרע מאפיינים ייחודיים בשני ההיבטים הללו, השונים משאר ענפי המשפט האזרחי והמחייבים ידע נרחב.

לפגישת ייעוץ בנושא הוצאת דיבה יש מספר תפקידים: ראשית, הפגישה נועדה לאפשר לך להתרשם מעורך הדין ולבחון האם הוא מתאים לך – לא רק בהיבט המקצועי, אלא גם בהיבט האישי.

עו"ד טוב להגשת תביעה בדיני לשון הרע הוא עו"ד מקצועי, ישר ובעל מוניטין. בנוסף לכך, חשוב שתרגיש שאתה יכול לסמוך עליו ושתהיה לך כימייה איתו, טרם תתקדמו אל עבר תביעת הוצאת דיבה.

תפקיד נוסף של הפגישה בתביעת לשון הרע הוא בחינת ה”קייס” המשפטי.

במסגרת הבחינה בודק עורך הדין את הנתונים הקיימים ומוודא שתיק הוצאת דיבה אכן מתאים למשרדו.

במידה שנוצרת התאמה הדדית בינך ובין עורך הדין, ניתן לחתום על הסכם שכ”ט וייפוי כוח ולהתקדם לעבר השלבים הבאים.

שלבי תביעת הוצאת דיבה

איסוף החומרים בתביעות הוצאת דיבה

ברוב התיקים יש צורך באיסוף חומרים שכוללים בין היתר: ראיות ומסמכים. עו"ד מיומן ידריך את הלקוח ויסביר לו אילו חומרים יש לצרף לתביעת הוצאת דיבה או לשון הרע לצורך ביסוס עילת התביעה או ההגנה.

גיבוש כתב התביעה או ההגנה

לאחר שלב איסוף החומרים ושמיעת הגרסה של הלקוח (בע”פ או בכתב), יוכן כתב התביעה. לאחר מתן הערות מהלקוח, יוגש כתב התביעה לבית המשפט.

ייצוג בבית המשפט

ההליך המשפטי בנושא תביעה על הוצאת דיבה עשוי להיות ארוך או קצר.

כאשר מדברים על תביעה על הוצאת דיבה, אורכו של ההליך תלוי בסוג התיק שיכול להיות: תביעה בסדר דין מהיר, תביעה “רגילה” שאינה בסדרי דין מהיר.

אורכו של ההליך בלשון הרע גם תלוי בשאלה האם הוגשה/ תוגש תביעה שכנגד, וכן בשלבים המשפטיים הנוספים הכלולים בו – הליכים מקדמיים, גישור, קדם משפט, תצהירים, הוכחות וסיכומים. לכל שלב יש מאפיינים ייחודיים משלו.

מורכבות ההליך גם תלויה בפרמטרים חיצוניים נוספים, כגון מספר הנתבעים, מספר עורכי הדין המייצגים בתיק ומומחיותם בתיק ועוד. 

פסק הדין

כאשר מדובר על תביעת דיבה או תביעות לשון הרע, קיים מגוון רחב של סעדים אותם ניתן לקבל.

כשמדובר על הוצאת דיבה הסעד המרכזי הראשון הוא סעד הפיצויים, כאשר הסעדים האפשריים הנפוצים הנוספים עשויים להיות, בין היתר: הסרת הפרסום, תיקון, הכחשה, התנצלות ופרסום פסק הדין. 

אם תוצאת פסק הדין אינה משביעת רצון, יכול הלקוח להתייעץ עם עורך הדין לצורך בחינה נוספת. אם המסקנה היא שיש סיכוי משפטי לא מבוטל לשנות את תוצאת פסק הדין של תביעות לשון הרע, ניתן להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר.

אם אתם מעוניינים להגיש תביעת לשון הרע או תביעת דיבה, או אם הוגשה נגדכם תביעת הוצאת דיבה או תביעת לשון הרע,

אתם מוזמנים לפנות אל משרד עוה"ד שלומי וינברג. נפעל עבורכם!

צרו קשר כבר עכשיו בטלפון: 03-6002829 או תשאירו פרטים

 

שיתוף:

עו״ד שלומי וינברג

עורך דין שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) לצד חטיבה מורחבת בניהול מאוניברסיטת תל-אביב וכן תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) – גם כן מאוניברסיטת תל-אביב (2009). מוסמך כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין (2004).

יצירת קשר

ליצירת קשר וייעוץ משפטי עם עורך דין שלומי וינברג, מלאו פרטים בטופס:

או חייגו אלינו

שלומי וינברג בפייסבוק

מאמרים אחרונים

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן