עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע - שלומי וינברג

עו”ד לשון הרע שלומי וינברג, מייסד המשרד, הוא אחד מעורכי הדין המייצגים המוכרים בתחום לשון הרע, כמו גם הוצאת דיבה.

משרד עורך דין שלומי וינברג, ייצג ומייצג במאות תיקי לשון הרע בתחומים שונים ומגוונים. חלק מהתיקים בהם ייצג עורך הדין וינברג אף נדונו בהרחבה באמצעי התקשורת הכתובים והמצולמים כאחד.

בעקבות זאת, מונה עו”ד וינברג לתפקיד יו”ר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, לאחר שכיהן מספר שנים כיו”ר ועדת לשון הרע של מחוז תל-אביב רמת גן והמרכז (טרם פיצולו), המחוז הגדול והמשפיע ביותר בלשכת עורכי הדין.

במדריך בנושא לשון הרע:

✔️ נבין מה תפקידו של עורך דין לשון הרע והוצאת דיבה

✔️ מה זה בעצם לשון הרע

✔️ באילו מקרים נצטרך עו”ד לשון הרע

✔️ לשון הרע באינטרנט

וינברג עורך דין הוצאת דיבה ולשון הרע הוא מחבר הספר “מורה דרך לתביעות לשון הרע” – ספר מקיף ועדכני ביותר והראשון מזה שנים שפורסם בהיקף כה נרחב.

מאז הוצאתו לאור, צוטט הספר בהחלטות ובפסקי דין שונים של שופטי בתי המשפט המחוזיים והשלום.

עורך הדין שלומי וינברג מעביר דרך קבע הרצאות במסגרת כנסים, ימי עיון והשתלמויות בפורומים שונים. בשנים האחרונות, עורך הדין וינברג אף הרחיב והעמיק את פעלו בתחום הוצאת דיברה וכן הוצאת לשון הרע, עת ערך ופרסם מספר מחקרי עומק משמעותיים שזכו להכרה, בסוגיית הפיצויים מכוח חוק איסור לשון הרע.

עו”ד וינברג מכהן כיועץ הארצי ללה”ב – לשכת ארגוני העצמאיים בישראל – בתחום לשון הרע וגם הוצאת דיבה, מתוך מטרה לסייע ולהגן על שמם הטוב של העסקים העצמאיים בישראל.

המשרד מדורג מזה שנים ע”י חברות הדירוג היוקרתיות DUNS ו-BDI בקבוצת העילית של משרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

דירוגים אלו מבוססים, בין היתר, על סקירת הצלחות המשרד (בהסדרים ובפסיקות), על איכות הלקוחות, ועל פרמטרים משמעותיים נוספים.

באילו מקרים נצטרך עורך דין לשון הרע והוצאת דיבה?

הייעוץ והייצוג המשפטי שמעניק משרד עורכי דין לשון הרע שלומי וינברג בתחום הוצאת דיבה ולשון הרע מתמקד במספר תתי-תחומים:

 • ייצוג נבחרי ציבור בתביעת לשון הרע
 • ייצוג עובדי ציבור בתביעות לשון הרע
 • ייצוג חברות\תאגידים בתביעות לשון הרע
 • ייצוג מעסיקים ועובדים כאחד בתביעת לשון הרע הנובעות מיחסי עובד-מעביד
 • ייצוג בתביעות לשון הרע באינטרנט, לרבות ברשתות החברתיות השונות, בפייסבוק, בוואטסאפ, בפורומים, בבלוגים, בדואר אלקטרוני ועוד
 • ייצוג עורכי דין בתביעות לשון הרע
 • ייצוג בעלי מקצועות חופשיים (רופאים, אדריכלים, רואי חשבון, מתווכים וכיו”ב) בתביעות לשון הרע
 • ייצוג אנשי עסקים בתביעות לשון הרע
 • ייצוג אנשי תקשורת (עיתונאים, שדרנים) בתביעות לשון הרע
 • ייצוג אמצעי תקשורת (אתרי אינטרנט, כלי תקשורת ממוסדים) בתביעות לשון הרע
 • ייצוג לקוחות פרטיים בתביעת לשון הרע

תביעת לשון הרע

עו”ד לשון הרע ותיק ומנוסה

המשרד ייצג ומייצג שורה ארוכה של לקוחות עסקיים ופרטיים מהמגזר הציבורי והפרטי, תובעים ונתבעים כאחד, בתחום הוצאת לשון הרע, בהם בכירים בעולם העסקים ודמויות משפיעות מעולם התקשורת.

בין ענפי הפעילות של המשרד בתחום הוצאת לשון הרע ניתן למנות ייצוג תאגידים עסקיים עתירי הון המצויים לעתים בסכסוכים עסקיים מרים עם מי ממתחריהם, מעסיקים ועובדים – בתיקי לשון הרע שמקורם ביחסי עבודה, נבחרי ציבור ועובדי ציבור שספגו הכפשות על לא עוול בכפם, לקוחות פרטיים, וכן תובעים ונתבעים בתיקים הנובעים מפרסומי לשון הרע בזירה המקוונת (רשת האינטרנט).

מחפשים עורך דין לשון הרע?

המשרד מייצג במקרים של תביעות הוצאת דיבה ולשון הרעה, לקוחות המעוניינים באופן דחוף ומיידי להסיר פרסומים מכפישים או לאסור פרסומים שונים, באמצעות הגשת צווים מתאימים לבתי המשפט.

האינטרנט מקיף אותנו מכל כיוון ומסך, ופרסומים ברשת יכולים להפוך (די בקלות, יש לומר) לטקסטים פוגעניים.

טקסטים בעלי פוטנציאל לבסס תביעות בגין לשון הרע ברשת, אשר אין לזלזל בהן שכן הן יכולות לטפס לסכומי עתק.

למעשה, כמשרד עורכי דין העוסק בדיני לשון הרע מזה למעלה מ-15 שנה, אשר ליווה אין ספור תביעות הוצאת דיבה, אנו רואים עלייה עקבית ודרמטית במספר התביעות שמקורן בפרסומים ברשת (ו/או בפרסומים שמצאו דרכם לרשת לאחר שהופיעו במדיות אחרות).

לשון הרע באינטרנט

חוק איסור לשון הרע באינטרנט

לשון הרע ברשת – אתגרים שיש להכיר

ישנם כמה וכמה אתגרים אשר מאפיינים תביעות לשון הרע באינטרנט. חלקם נגזרים מתיקי לשון הרע באופן כללי, אך מרביתם ייחודיים לכיכר השוק הווירטואלית. לדוגמה:

 • תהודה גבוהה – אם בעבר שיחת סלון בין שני חברים לא הגיעה ליותר מדי אנשים מבחוץ, כיום, כאשר אותה “שיחת סלון” מתקיימת על גבי “קיר” בפייסבוק, החשיפה היא מיידית למאות עד אף אלפים ורבבות. באתרי אינטרנט שפתוחים לקהל הרחב אנחנו כבר סופרים במיליונים את הגולשים. אפקט התהודה נדון רבות בפסיקה בקשר ללשון הרע באינטרנט, ויש לו השפעה הן על הוכחת התביעה והן על הפיצויים והנזק.
 • קלות הפרסום – האינטרנט היא חופשית, וכל אחד ואחת יכולים לפרסם כעולה על רוחם. בהינף מקלדת אנחנו הופכים לעיתונאים בפוטנציה. אולם כאשר קלות הפרסום מתנגשת עם קלות דעת, ובהעדר הבנת המותר והאסור מבחינת חופש הביטוי, קצרה הדרך ליצירת לשון הרע ברשת. קצרה מאד.
 • שיתופים ו”לייקים” – פרסומים באינטרנט זוכים לחשיפות נוספות במסגרת שיתופים ו”לייקים” ברשתות חברתיות. בפסיקת בתי המשפט אנו מוצאים לא מעט מקרים בהם “משתפים” נתבעו על תוכן פוגעני אפילו אם הם לא היה “המקור” אלא רק חוליה בשרשרת. במקרים מסוימים הוגשו גם תביעות כנגד טוקבקים ותגובות לכתבות.
 • פרסומים לאאחראיים – החוק והפסיקה בישראל מעניקים למפרסם לשון הרע הגנות שבעזרתן ניתן להתמודד עם תביעה. אחת מהמפורסמות שבהן היא הגנת “אמת הפרסום”. אולם בכל הנוגע לפרסום באינטרנט, אנו רואים תופעה שבה אנשים מפרסמים דברים מבלי לברר את האמת עד תומה, וכאשר הם מבינים שהטקסט גרם לפגיעה בשמו הטוב של מאן דהו, זה עלול כבר להיות מאוחר מדי. די בפוסט קטנטן וחצוף בפייסבוק, שפורסם אפילו מתוך כעס רגעי, כדי לבסס תביעה משפטית. ממש כך.
 • פיצויים משמעותיים – פיצויים בגין לשון הרע ברשת עלולים להיות גבוהים במיוחד. בעיקר לאור התהודה והתפוצה שמאיצות את לשון הרע באינטרנט “מאפס למאה” בתוך שניות. היות שהפיצויים נגזרים (בין היתר) מהיקף האנשים שנחשפו לפרסום, שיעוריהם יכולים להיות בהתאם.
תביעת לשון הרע ברשת

תביעת לשון הרע ברשת


הדוגמאות הללו הן רק מעט המחזיק את המרובה. בכל התנהלות בתביעת לשון הרע ברשת, יש להבין שלא מדובר בעניין של מה בכך.

הדברים נכונים לשני צדי המתרס – הן הנפגעים ששמם הוכפש והן המפרסמים שמגלים יום בהיר אחד שהם עומדים בפני תביעה בסכומים אדירים.

הייצוג המשפטי בתיקי הוצאת דיבה ולשון הרע הוא קריטי.

לא רק שיש לפנות (בהקדם האפשרי) לעורך דין המתמחה לשון הרע ובטיפול בתיקי הוצאת דיבה, עליכם לוודא שאתם נעזרים באיש מקצוע המכיר היטב את הניואנסים המאפיינים את הפרסום באינטרנט.

תביעות בגין לשון הרע ברשת, כפי שהראינו לעיל, הן ייחודיות בשורה ארוכה של היבטים.

יתרה מזו, בעוד שהאינטרנט מתקדמת ללא הפסקה, ובעוד שפלטפורמות לפרסום ברשת נולדות חדשות לבקרים, לפסיקה ולחוק יש קצב משלהן.

סיטואציה זו יוצרת תחום משפטי שבו תיקים “תקדימיים” או בעלי “אופי-תקדימי” הם נפוצים מאד.

אפילו בערכאות נמוכות אנו נתקלים במצבים “אפורים” במקרים של הוצאת דיבה הנתונים לפרשנות, ופסקי דין פורצי דרך בנוגע ללשון הרע ברשת הם כמעט עניין שגרתי.

חדות ההבנה ומקצועיות עו”ד דיבה ולשון הרע הן בעלות השפעה אדירה על הצלחת התביעה או הדיפתה (תלוי היכן אתם עומדים).

למשרד עורכי דין שלומי ויינברג ניסיון עשיר בייצוג תובעים ונתבעים בהליכי לשון הרע ברשת.

עורך דין לשון הרע שלומי וינברג

למה לפנות אל עורך לשון הרע שלומי וינברג?

בשנים האחרונות פוצו לקוחות המשרד על ידי הצד שכנגד הן במהלך ההליכים, הן כתוצאה מהסדרי פשרה והן כתוצאה מהכרעות שניתנו בתיקים עם סיומם.

בד בבד, תביעות לשון הרע שהוגשו נגד לקוחות שונים ששכרו את שירותינו – נדחו על ידי בתי המשפט בערכאות השונות, בשלבים שונים של ההליכים המשפטיים, כפי שנפרט להלן.

סכומי הפיצויים שהשיג המשרד ללקוחותיו הם מהגבוהים ביותר שנפסקו בישראל בשנים האחרונות.

ניתן ללמוד על דוגמאות לסכומי הפיצויים בקישור הבא – לחצו כאן

דוגמאות לתביעות שנדחו – ובהן ייצג המשרד את לקוחותיו

להלן יפורטו דוגמאות בלבד (בתיקים שבהם הצדדים לא התפשרו) לדחיית תביעות לשון הרע שהוגשו נגד לקוחות המשרד:

✔️ דחיית תביעת לשון הרע שהוגשה נגד לקוח המשרד, ראש מועצה, וקבלת התביעה שכנגד.

ערעורים שהוגשו לבית המשפט המחוזי ולבית המשפט העליון – נדחו:

ערעור 1     ערעור 2    ערעור 3

✔️ קבלת בקשה לדחיית תביעת לשון הרע אישית נגד לקוחות המשרד מכוח חסינות הקבועה בפקודת הנזיקין

✔️ דחיית תביעת לשון הרע בגין פרסומים בפייסבוק שפרסמה לקוחת המשרד

✔️ דחיית תביעת לשון הרע בגין פרסומים בפייסבוק שפרסם לקוח המשרד

✔️ דחיית תביעת לשון הרע בגין שלטים שפורסמו

✔️ דחיית לשון הרע בגין פרסום מכתב


לא בכדי נכתב בספר “משלי” כי “חיים ומוות ביד הלשון”, שהרי פרסום מכפיש, ביקורת שלילית, הפצת “פייק ניוז” פוגעני, רכילות מרושעת וזדונית, ועל אחת כמה וכמה הפצת עלילה שקרית המפורסמת ברבים, עלולים, למוטט מוניטין שנבנה משך שנים, ולהסב נזקים קשים למושא ההכפשה, למשפחתו ולעתידו האישי והמקצועי של מושא ההכפשה.

מאידך, תביעת לשון הרע שהוגשה בחוסר תום לב או מתוך מטרה להשתיק את הנתבע, עלולה להוביל ביכולתו של הנתבע להוביל לתיקון קלקולים במנגנונים הציבוריים.

במקרים כאלו, ייצוג משפטי נכון, תוך הצגת המסד העובדתי הנכון, ועטיפתו במעטפת המשפטית הנכונה ובטיעונים המתאימים, עשויה להוביל לדחיית התביעה או לפחות לצמצם את החשיפה של הנתבע לסכום הפסיקה נגדו.

לתביעות לשון הרע מאפיינים ייחודיים – הן בדין המהותי והן בדין הפרוצדורלי.

ייצוג בלשון הרע צריך לקחת בחשבון מיהם הנתבעים המתאימים, מהו ההליך הנכון, מהו סדר הבאת הראיות הנכון, מהו סכום התביעה הראוי (העשוי לשרת מטרות טקטיות ואסטרטגיות כאחת – לעיתים לא דווקא לצורך התוצאה המשפטית הסופית), מהם העדים המתאימים, איזה ראיות מתאימות יש להביא בהליך המשפטי ועוד פרמטרים רבים אחרים.

לכן, לניסיונו של עורך דין לשון הרע בניהול ההליך – החל משלב כתבי הטענות (כתב תביעה, כתב הגנה, כתב תשובה), עבור דרך ניהול ההליכים המקדמיים, ישיבות הגישור, דיונים בבית המשפט, ההכנה לעדויות, ניהול החקירות הנגדיות והגשת הסיכומים – חשיבות רבה ביותר.

בנוסף, חשוב להקפיד על שקיפות מלאה מול הלקוח בניהול התיק ושיתופו, ככל הניתן בנסיבות, בתהליך של קבלת ההחלטות השוטפות בתיק בשקיפות מתאימה.

בין אם אתם מחפשים עורך דין לשון הרע בתל אביב רמת גן, עורך לשון הרע ברמת גן או במרכז – אשמח לעמוד לשירותכם!